top of page
Szukaj
  • markiewiczmaja

Zwyczaje świąteczne

Zaktualizowano: 10 lis 2020


• 24 grudnia – Wigilia: w tradycji polskiej jest najbardziej uroczystym i najbardziej wzruszającym dniem w roku. Punkt kulminacyjny stanowi kolacja wigilijna, która ma charakter ściśle rodzinny. W tym dniu, w każdym domu panuje wyjątkowa, ciepła atmosfera. Rodziny gromadzą się przy wigilijnych stołach, łamią się opłatkiem, składają sobie życzenia. Wieczerza wigilijna to okazja, na którą raz w roku przyrządza się różnego rodzaju jarskie potrawy. Tradycyjnie powinno ich być dwanaście, przy czym nie może zabraknąć barszczu z uszkami z nadzieniem grzybowym lub zupy z suszonych grzybów. Na stole wigilijnym koniecznie powinien zawitać również smażony karp. Tradycyjną potrawą jest też kapusta kiszona z grochem lub z grzybami. Na deser jada się kluski z makiem, różne ciasta, mak z bakaliami oraz pije kompot z suszu.

• 25 grudnia – Boże Narodzenie: jedno z najważniejszych świąt chrześcijańskich obchodzone dla uczczenia narodzenia Jezusa Chrystusa. Polacy głęboko przeżywają radość tego dnia, łącząc po swojemu stare tradycje z nowymi. Polacy spotykają się przy wspólnym stole w szerszym gronie krewnych i kuzynów z dalszej rodziny. Święta w Polsce mają też wymiar artystyczny – śpiewa się kolędy, wystawia jasełka i kolęduje.

• 26 grudnia – drugi dzień świąt Bożego Narodzenia: w Kościele katolickim wspomina się św. Szczepana, pierwszego męczennika. Zgodnie z tradycją, od drugiego dnia świąt rozpoczyna się okres kolędowania księży, a na wsiach – również grup kolędników do domów wiernych. Św. Szczepan, z pochodzenia był Żydem z Jerozolimy, chrześcijaninem i jednym z siedmiu diakonów pomagających apostołom Jezusa Chrystusa. Zginął za wiarę, ukamienowany przez społeczność żydowską w Jerozolimie.

Boże Narodzenie to dla wszystkich Polaków czas szczególny, wyróżniający się rodzinną, świąteczną atmosferą. Uroczystemu świętowaniu zarówno w domu rodzinnym, jaki i kościele nadają piękne zwyczaje i obrzędy, które są pielęgnowane z pokolenia na pokolenie. Czasem wielkiego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia jest Adwent, którego charakterystyczną cechą są świecie. Zapalane są one kolejno w następujących po sobie tygodniach: w pierwszą niedzielę jedną, w drugą dwie, w trzecią trzy, a w czwartą cztery. Innym, ważnym dla wszystkich Polaków symbolem, bez którego trudno wyobrazić sobie święta jest choinka. Dzięki udekorowanemu drzewku dom nabiera świątecznej magii. Choinkę tradycyjnie ubiera się tuż przed wigilią i przystraja różnego rodzaju ozdobami, od wymyślnych łańcuchów i bombek, po proste cukierki i pierniczki. Ponadto, dobrze rozpoznawalnym symbolem świąt są także szopki, tworzone przez polskich artystów, budzące podziw nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.



0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Pasterka

Post: Blog2_Post
bottom of page